V pátek 20. května jsme se v naší školce zapojili do akce Food Revolution Day, více informací o celosvětové akci ZDE
, o české verzi, kterou vyhlásila Skutečně zdravá škola pak ZDE.
U nás v Perníčku si na zdravém jídle pro děti velmi zakládáme, takže nám nešlo ani tak o zkoušení „nových“ čerstvých a kvalitních potravin, jako spíše o větší zapojení se dětí do přípravy a hlavně ochutnávání.
Každé dítě dostalo na práci vlastní nůž a prkénko, krájelo se, vykrajovalo, míchalo, sypalo, mazalo, tvarovalo, nabíralo a s chutí jedlo.
Dopoledne si děti za pomocí vykrajovátek a nožů vytvořily zajímavé jedlé svačinové „obrázky“ z kváskového chleba, pomazánky z červených fazolí a několika druhů čerstvé zeleniny (uznávám, že rajčata v květnu nejsou to pravé, ale chtěli jsme jich pár použít k barevnému doladění, nutno ovšem podotknout, že u dětí byly rozhodně tou nejméně zajímavou zeleninou = počkáme si na léto a zdroje z českých zahrádek, snad i z naší školkové…. ). Zajímavý poznatek – ani kůrky ze zbytků chleba po vykrajování nezůstaly na ocet …holt, dobrý chleba je dobrý chleba.
Jelikož byl nádherný slunečný den, strávili jsme část dopoledne i na zahrádce naší školky, kde jsme si pro změnu na nějaké kvalitní suroviny „zadělali“ – sázeli jsme dýně, patizony a salát. Největší úspěch tradičně slavilo zalévání a převážení hlíny z kompostu na záhon v kolečku, ale protože máme i spoustu krásného nového nářadí, šlo zároveň o malý kvíz pro děti „co je co“ (lopatu už od rýče snad teď pozná každé).
Oběd byl ve znamení „rýže na sto způsobů“. Konkrétně tedy jen na 4, ne že by se nedalo těch sto s přehledem vymyslet, ale práce v kuchyni s malými dětmi má své limity a šlo nám hlavně o to, aby si to děti i my užily (znuděné děti a uhonění dospělí nebyli naším cílem). A co jste mohli tedy na naší „obědové tabuli“ najít?! :
- Jasmínovou rýži bílou, basmati rýži celozrnnou, červenou rýži, rýžové těstoviny
- Červené fazole uvařené, cizrna uvařená, tempeh pražený, „tatarská“ omáčka z tofu, cizrna naklíčená
- Spousta čerstvé zeleniny – okurky, mrkve, bílé ředkve, pažitka, rajčata…
- Semínka na posyp – slunečnicová, dýňová
- Na pití voda s bio citróny nebo mladý ječmen („zelený džusík“)
Děti si samy mohly vybírat a nabírat na co měly chuť. Největší úspěch měla bílá rýže a těstoviny, okurky a tempeh, ale myslím, že s příjemně plným bříškem odcházely všechny.
Největší úspěch mělo ale naše odpolední „studené“ kuchtění. Částečný úspěch přičítám tomu, že některé děti u nás po obědě spí, jiné ne a ty spící různě dlouho…takže jsme měly možnost pracovat vždy max. se 3 dětmi najednou a díky tomu také nebudou následky „patlání“ vidět ve školce na věčné časy:-). Zaměřili jsme se tentokrát na zdravé sladkosti – plus opět „mističkování“ a vybírání si – měli jsme k dispozici namleté datle a rozinky, kakao, mleté kešu oříšky, skořici, kokos, kakao a karob, ovesné vločky jemné a burizony neochucené bílé. Datle nebo rozinky se uhnětly v různých poměrech s vločkami nebo burizony (často s obojím), tvarovali se kuličky (různých velikostí, ale důležitá byla vlastní tvorba dětí…) a ty se pak obalovaly v kakau, oříšcích, kokosu atd. pár kousků si děti odnesly i domů, tak jste měli milí rodiče snad možnost aspoň něco málo ochutnat!
Závěrem musím ještě děkovat: moc a moc dětem za spoluvytvoření krásného dne, svým skvělým na 150% fungujícím kolegyním a našim bezva rodičům, že se nezalekli ostrých nožů a mastných fleků!
V neposlední řadě ještě děkujeme za podporu Ministerstvu životního prostředí, za jehož podpory letos realizujeme projekt „Co si sami vypěstujeme, to si taky zpracujeme, s chutí sníme, i okolí poučíme“, jehož byl dnešní den součástí.
Katka Zemánková